- Pritvor je određen zbog postojanja okolnosti koje ukazuju na opasnost od bekstva, da će ometati postupak uticanjem na svedoke i zbog krivičnog dela koje im se stavlja na teret i zaprećene kazne, koja je preko deset godina, a način izvršenja i težina posledice krivičnog dela su doveli do uznemirenja javnosti, koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje ovog krivičnog postupka - navodi se u saopštenju suda.
Pre dva dana, Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo je istragu za ubistvo vlasnika lista „Dnevni telegraf“, 11. aprila 1999. godine. Pored Radonjića i Romića, postupkom su obuhvaćeni i Radomir Marković, bivši prvi čovek srpske tajne policije, koji izdržava kaznu od 40 godina zatvora, kao i Miroslav Miki Kurak, nekadašnji pripadnik Službe. Kurak je trenutno nedostupan pravosudnim organima i za njim će biti raspisana međunarodna poternica.
Rešenje o pritvoru za Radonjića i Romića doneto je posle njihovog devetočasovnog saslušanja. Saslušanje Radomira Markovića još nije zakazano, ali se očekuje do kraja nedelje.
Kako saznajemo, Romić i Radonjić su negirali krivično delo koje im se stavlja na teret, tvrdeći da nemaju nikakve veze sa Ćuruvijinim ubistvom. Kako kaže njihov branilac, advokat Zora Dobričanin Nikodinović, „ispitivanje je bilo korektno“.
Romić je i ranije, u nekoliko navrata, tvrdio „da nema nikakve veze sa ubistvom Ćuruvije, da ga ne poznaje i da nikada nije učestvovao u njegovom praćenju“, pošto se u Službi bavio delovanjem stranih obaveštajaca na teritoriji Srbije.
- Protiv mene ne postoji nijedan dokaz da sam učestvovao u ubistvu Ćuruvije i iza toga odgovorno stojim - naveo je Romić. - Pričalo se da sam ja odvezao ubice sa mesta zločina, belim „golfom“, ali ta priča nema uporište ni u jednoj izjavi svedoka. Nema dokaza da sam bio na licu mesta u vreme ubistva.
Romić je, govoreći o famoznom belom „golfu“, koji je u Svetogorskoj (tada Ulici Ive Lole Ribara) viđen u vreme ubistva, kazao da je tačno da je dužio beli „golf“, ali dan ili dva pre događaja i to na samo 24 sata dok je njegovo vozilo bilo na popravci. On je kazao i da je jedan njegov kolega, koji je o tome takođe dao izjavu, dužio to vozilo pre njega.
Romić je naveo da ne može posle 15 godina da kaže gde je u vreme ubistva tačno bio, ali da je sigurno jedan deo dana proveo na poslu. Samo, nije mogao da se seti koju je smenu radio. Ipak, tužilac Radisavljević je izjavio da je zahvaljujući izjavama Milorada Ulemeka Legije, ali i drugih svedoka, došlo do hapšenja Romića i ostalih.
Prema rečima advokata Rajka Danilovića, pravnog zastupnika Jove Ćuruvije, rođenog brata ubijenog Slavka, nema razloga da se ne veruje iskazu koji se naziva „živom rečju“, a koji je istražnim orgnaima dao Milorad Ulemek Legija.
- Obavljena su, da tako kažem, još ranije dva talasa predistražnih radnji, i došlo se do ta četiri imena - objašnjava Danilović. - Saslušano je svih 27 pripadnika službe DB, koji su radili na praćenju Slavka Ćuruvije tog dana. Ispitivano je na stotine svedoka. Legija se i ranije pominjao kao neko ko se hvalio da zna ko je „to napravio“, ko je to izvršio. Ali nikada ga niko nije saslušao.
Prema onome što se zna, Ratko Romić i Miroslav Kurak locirani su u blizini mesta ubistva. Za Romića postoji svedok koji ga je identifikovao, dok je Kuraka odao mobilni telefon, čiji je signal registrovan u kritično vreme na obližnjoj podstanici mobilne telefonije. Njih dvojicu Tužilaštvo sada tereti da su direktni izvršioci zločina.
Dosadašnja istraga je utvrdila i da je Milan Radonjić kritičnog dana tražio da ga na svakih deset minuta izveštavaju o kretanju Ćuruvije, kao i da je u vreme ubistva bio u prostorijama Opštinskog odbora JUL Starog grada. On se branio da je ceo dan Uskrsa proveo kod majke. Prema dostupnim informacijama, Radomir Marković je, takođe, jedno vreme proveo na poslu, u izmešteni prostor tadašnjeg RDB kod VMA, ali posetio je i porodicu predsednika Slobodana Miloševića.
MAŠIĆ: MARKOVIĆ JE ZATEČEN Radomir Marković je zatečen svim ovim što se dešava i ne zna o čemu se radi. Još nije saslušan u vezi sa ubistvom Ćuruvije, ali smo se dogovorili da me zove kad tužilac odredi datum saslušanja - izjavio je u sredu njegov branilac, advokat Dušan Mašić, nakon što ga je posetio u požarevačkom zatvoru.
Na konferenciji za novinare vicepremijer Aleksandar Vučić je rekao da su pripadnici DB tog dana pratili Ćuruviju gotovo do same smrti:- Nedostaje samo tih 25 do 30 sekundi kada je zločin izvršen.
Pored Legije, Tužilaštvo za organizovani kriminal ima još nekoliko svedoka tih događa, od kojih su dva ključna. Reč je, kako saznajemo, o radnicima tadašnjeg Resora državne bezbednosti. Jedan od njih bio je angažovan tog dana na praćenju Ćuruvije.
- On je bio u kolima, parkiranim nedaleko od mesta gde je živeo Ćuruvija - navodi naš izvor blizak istrazi. - Vozilo je bilo na uglu tadašnjih ulica Ive Lole Ribara i Takovske. U retrovizoru je posmatrao ulaz u haustor zgrade u kojoj je bio stan novinara. Kada je preko motorole izdata naredba da se svi operativci povuku i napuste praćenje Ćuruvije, iz nekog razloga ovaj službenik DB je to prečuo. Video je trenutak kada dvojica muškaraca istrčavaju iz haustora i beže ka njemu.
- Sledećeg trenutka ovaj operativac DB vidi da uskaču u parkirani beli „golf“ i velikom se brzinom udaljavaju u pravcu Takovske ulice - navodi naš izvor. - U trenutku dok prolaze pored njega, na mah, vidi i lice vozača. On tada ne zna da gleda ubice „objekta“ u čijem praćenju je učestvovao.
Službena beleška operativaca RDB, beogradskog centra, pokazuje da su Slavko Ćuruvija i njegova supruga Branka Prpa bili pod operativnim nadzorom Službe gotovo do samog napada. Akcija praćenja Ćuruvije imala je operativni naziv „Ćuran“. Kao cilj tajnog praćenja navodi se „utvrđivanje i dokumentovanje kontakata ‘objekta’“(Slavka Ćuruvije prim. aut.).
Kao nalogodovac tajnog praćenja naveden je načelnik beogradskog centra - Milan Radonjić. Iz teksta je vidljivo i da je Ćuruvija tog dana, praćen od prvog minuta 11. aprila, pa sve do 16 časova i 27 minuta. Od ponoći do 13.53 radnici DB su sedeli u Ulici Ive Lole Ribara, ispred broja 35, čekajući da se Ćuruvija uputi negde...
Slavko Ćuruvija i Branka Prpa su posle ručka krenuli kući u Lole Ribara 35. Tamo su ih sačekale dve osobe. Ćuruvija je ubijen s leđa, a jedan od hitaca ga je pogodio i u glavu. U dokumentu o praćenju Ćuruvije navodi se i da je naređenje za praćenje izdao Radomir Marković i to Milanu Radonjiću. Dodaje se i da su operativci namerno povučeni iz operacije, kako ne bi videli trojicu ubica (dva egzekutora i vozača) koji su se sa lica mesta „udaljili belim automobilom marke ‘golf’“.
PRPA: PUCAČ NIJE LIČIO NA KURAKA
BRANKA Prpa, supruga Slavka Ćuruvije, u sredu je za „Novosti“ povodom njene izjave „da Miroslav Miki Kurak nije pucao u njenog supruga“, objasnila da nije to izjavila, već da je rekla kako „čovek kojeg je videla na slici“, a reč je o Kuraku, „ne liči na čoveka koji je pucao u Slavka“.
- To je prosto bio moj komentar na ono što je u medijima objavljeno dan uoči hapšenja - objasnila je Prpa.
Ona je navela da nije verovatno da je ubistvo samoinicijativno naručio Radomir Marković, jer to je, kako je istakla, bila politički motivisana likvidacija.
- Zašto bi neko ko vodi posao likvidacije bio neko kome bi to iz čistog mira palo na pamet i to u uslovima vanrednog stanja - kaže Prpa. - Kad je vanredno stanje, zna se ko donosi odluke, to su politički i vojni vrhovi. Zašto bi Slavko Ćuruvija, kad imamo u vidu progon tokom 1998. godine, zabranu novina, plenidbu i kaznu zatvora, završio tako što bi neki šef DB naredio da on bude likvidiran. To prosto nije moguće. Mislim da je malo više likova u toj priči.
ULEMEK SE SAM JAVIO DA POMOGNE MILORAD Ulemek Legija sam je preuzeo inicijativu i obavestio nadležne istražne organe da je spreman da ispriča sve ono što mu je poznato u vezi sa ubistvom Slavka Ćuruvije. To je uradio, kako se tvrdi, bezuslovno. Ništa nije tražio, niti mu je bilo ko nešto nudio. Na koji način je kontaktirao s policijom i Tužilaštvom, da li pismom ili preko advokata, zasada ostaje tajna. Prema onome što saznajemo, ovaj korak bivšeg komandanta rasformirane JSO nije mnogo iznenadio predstavnike vlasti. Kako objašnjavaju naši izvori, kad je čovek toliko dugo na mestu gde se on nalazi, a u pitanju je zatvor, onda počinje da procenjuje dokle je stigao, kako dalje treba da se ponaša.
____________ Iz Komentara:
- Goran 16. januar 2014. 11:23 #2795044Ovaj slucaj bio bi resen davno da su tadasnji vlastodrsci poverovali Seselju.
Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar - vukan 16. januar 2014. 10:50 #2795011PRICAM TI PRICU!!!Po pisanjima novinara u slucaj ubistva Slavka Curuvije, na ovaj ili onaj nacinibilo je ukljuceno oko trideset do cetrdeset ljudi, operativaca DB, Savrsen nacin da se kompromituje sluzba u periodu bombardovanja, sve mi ovo izgleda malo naivno za sluzbu koja je imala dosta pismenih ljudi?
Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar - kepri 16. januar 2014. 10:49 #2795010DA DA kako da ne,koristili su sluzbeni auto,cak su u jednom momentu ukljucili rotaciju, da nije smesno bilo bi zalosno. Likvidator je covek koji moze da ubije i da gleda u lice osobu koju lisava zivota,a pripadnici DB-a mogu biti samo logistika. Posto Milosevic za vreme svoje vladavine nije mako od pocetka istrage za ubistvo,sve su prilike da je on nalogodavac,odnosno Marko Milosevic,a sluzba nema veze sa tim.
Ocenite Preporučujem 0 Ne preporučujem 0Odgovorite na komentar - Glavni arhivator 15. januar 2014. 23:56 #2794658Bilo je krajnje vreme da se resi ovaj probelm, svakako je bolje da osumnjiceni ostanu u pritvoru kako bi se izbegla mogucnost da pobegnu ili da bilo koji nacin uticu na istragu sobzirom da je ovo vrlo delikatan slucaju cije se resevanje rasteze vec godinama.
Romića video svedok, Kuraka odao telefon | Hronika | Novosti.rs
Нема коментара:
Постави коментар